Wybielanie zębów (także pojedynczych)

Wybielanie to proces przebiegający podobnie jak utlenianie włosów. Różnica jest taka, że trwa to dłużej, ale w przeciwieństwie do włosów zęby nie odrastają – zatem zmiana barwy jest trwała. Skuteczność procedury jest wysoka i wynosi 95%. Wybielać można zarówno zęby żywe jak i martwe. Nie poddają się wybielaniu wypełnienia w zębach, licówki kosmetyczne ani korony , dlatego zalecane jest najpierw przeprowadzenie wybielania, a później wymiana plomb, czy uzupełnień protetycznych – nie odwrotnie.

Metoda nakładkowa wybielania polega na zastosowaniu specjalnej miękkiej szyny dokładnie dopasowanej do zębów w procesie termoformowania próżniowego oraz żelu zawierającego nadtlenek karbamidu. Metoda jest wygodna, skuteczna, nieszkodliwa ,relatywnie niedroga i dostępna w większości gabinetów dentystycznych.

Jeśli decydujecie się Państwo na wybielanie, dentysta pobierze wyciski Waszego uzębienia. Na ich podstawie w laboratorium technicy wykonają miękkie winylowe nakładki. Zapobiegają one spłukiwaniu żelu przez ślinę. Do nakładek należy wprowadzić porcję żelu dostarczonego przez dentystę w ilości odpowiadającej wielkości ziarnu pieprzu na każdy ząb. Po umieszczeniu nakładki na zębach nadmiar żelu należy zetrzeć chusteczką higieniczną lub szczoteczką do zębów. Nakładkę poleca się używać w okresie spoczynku nocnego lub kilka godzin w ciągu dnia i następnie, po wymianie żelu na nowy w nocy. Miękka cienka nakładka nie przeszkadza w czasie snu. Efekt zmiany barwy najczęściej widoczny jest po drugiej nocy. Całkowity czas wybielania zazwyczaj nie przekracza siedmiu dni. Ostateczna barwa zębów stabilizuje się po tygodniu od zakończenia procedury.